Galerija

Pilsonis.lv jautā

Kādēļ Igaunijas Republikas un Latvijas Republikas pēdējo 25 gadu attīstība krasi atšķiras?
 

Meklēt

PK jubileja

Pilsoņu Kongresam 25 gadadiena!

1990.–2015.

Kontaktinformācija

PK e-pasta adreses, telefoni un adrese vēstulēm

Latvijas Komiteja: latvijaskomiteja(at)pilsonis.lv
Delegātiem: delegatiem(at)pilsonis.lv
Redakcija: pilsonis(at)pilsonis.lv
Aizsargs: aizsargs(at)pilsonis.lv


Telefons: 26696822
Telefons: 29416226

PieslēgtiesLatvijas Republikas Pilsoņu Kongresa

Latvijas Komitejas priekšsēdētājs

Edgars Alksnis

iesniegums.

Rīgā

17.01.2020.

Latvijas Republikas Saeimai[1]

Eiropas Parlamentam

Par nepieciešamību nojaukt pieminekli „Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem“ šā gada pirmajā ceturksnī.

Otrais pasaules karš latviešu tautai nodarīja neizmērojamus zaudējumus. Kara rezultātā Latvijas Republiku izdzēsa no Eiropas politiskās kartes, to okupējot un anektējot Padomju Sociālistisko Republiku Savienībai. Pārkāpjot starptautisko tiesību normas, PSRS veica genocīdu pret joprojām juridiski pastāvošās Latvijas Republikas pilsoņiem:

  1. nelikumīgi iesauca tos PSRS armijā,
  2. izsūtīja vergu darbos,
  3. pārvietoja uz okupēto Latviju miljoniem PSRS pilsoņu,
  4. likvidēja tradicionālo saimniekošanas un dzīves veidu,
  5. padzina Latvijas Republikas pilsoņus no viņu dzīves vietām, lai tur nometinātu PSRS pilsoņus — kolonistus un okupācijas represīvo iestāžu darbiniekus.

Vēstures dati neļauj šaubīties par to, ka Padomju Savienībai II pasaules karš bija iekarošanas karš, ka tā trīsdesmito gadu beigās aktīvi gatavojās uzbrukt citām Eiropas valstīm, izprovocējot Hitleru uz apsteidzošu rīcību. Līdz ar to piemineklis „Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem“ vērtējams kā PSRS mantinieces Krievijas iekarotās teritorijas atzīme. Pieminekļa nosaukumam ir maldinoša nozīme — tas ignorē Latvijas Republikas okupācijas faktu.

Minētais piemineklis nav kultūrvēsturisks, nav saistīts ar kādu Sarkanās armijas karavīru apbedījumu, līdz ar to uz to neattiecas 2008. gada 30. jūlijā Rīgā parakstītā vienošanās „Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības vienošanās par Latvijas apbedījumu statusu Krievijas federācijas teritorijā un Krievijas apbedījumu statusu Latvijas Republikas teritorijā“ (pretēji LR Ārlietu ministrijas viedoklim).  Ikgadējos saietus pie pieminekļa Krievijas aģenti izmanto Kremļa propagandai un totalitāro ideju reklāmai.

2019. gada 19. septembrī pieņemot rezolūciju II pasaules kara sākuma astoņdesmitajā gadadienā „Eiropas atceres nozīme Eiropas nākotnei“ (2019/2819(RSP)), Eiropas Parlaments ir paudis bažas par tamlīdzīgu pieminekļu izmantošanu vēstures kropļošanai un komunisma propagandai:

„Eiropas Parlaments [..]

18. norāda, ka vairākās dalībvalstīs sabiedriskās vietās (parkos, laukumos, ielās u. c.) atrodas pieminekļi un memoriāli, kas slavina totalitāros režīmus, un tas paver iespēju izkropļot vēsturiskos faktus par Otrā pasaules kara sekām un popularizēt totalitārismu kā politisku iekārtu“

Latvijas puse šo jautājumu nekādi nav komentējusi.

Latvijas pilsoņi atkārtoti ir iesnieguši Saeimā priekšlikumu demontēt pieminekli „Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem“. Latviešiem tas ir verdzības, genocīda un ideoloģiskā kara simbols.

Ierosinu nojaukt pieminekli „Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem“ šā gada pirmajā ceturksnī. Līdzīgi pieminekļi tikko ir nojaukti Ļvovā, Plovdivā un citās vietās Austrumeiropā.

Latvijas Republikas Pilsoņu Kongresa

Latvijas Komitejas priekšsēdētājs Edgars Alksnis[1]Saskaņā ar 1990. gada 18. martā ievēlētās Augstākās Padomes 1992. gada 20. oktobrī pieņemto likumu „Par 5. Saeimas vēlēšanām“ ievēlētās Latvijas Saeimas 1995. gada 25. maijā pieņemto Saeimas vēlēšanu likumu ievēlētā Saeima.

 

 

Pievienot jūsu komentāru

Jūsu vārds:
Virsraksts::
Komentāri:
  The word for verification. Lowercase letters only with no spaces.
Vārda verifikācija: